Komáři, mouchy, vosy, pavouci a další hmyz mohou značně znepříjemnit naše letní měsíce. V dobré víře, kdy chceme vpustit do našeho domova čerstvý vzduch, bohužel často vpouštíme i nezvané návštěvníky z říše hmyzu. Mnozí z nich mohou přenášet nemoci nebo vyvolávat alergie. Jak jejich výskyt v domě minimalizovat? Přinášíme pět osvědčených tipů.
Sítě do oken i dveří
Nejdůležitější je prevence. Nejlepší je proto nezvané hmyzí návštěvníky do domova vůbec nevpustit. Investujte do sítí proti hmyzu, které lze instalovat nejen do oken, ale i do dveří (vstupních, balkonových či terasových). Existují různé typy síťovin (např. odolnější proti protrhnutí, protipylová vhodná pro alergiky) a mechanismů. Plissované sítě jsou zabudovány v hliníkovém profilu a snadno se montují otočnými klipy. Vynikají dlouhou životností a snadnou údržbou.
Odpuzovače hmyzu
Existují různé varianty odpuzovačů hmyzu. Můžete například zakoupit pastičky na lezoucí hmyz (mravence, rybenky), nebo ten létající odehnat elektrickým odpařovačem. Pokud se chcete při likvidaci hmyzu vyhnout chemii, sáhněte po bioproduktech, anebo můžete vyzkoušet některou z „babských rad“. Komáři nemají rádi aroma hřebíčku či skořice, zkuste tedy mističky s tímto kořením položit na parapet nebo jinde po místnosti. Hřebíček lze také zapíchat do rozkrojené limetky či citronu. Tito bodaví společníci nesnášejí rovněž česnek, zatímco mouchy zase zahání svařený ocet.
Pomoc deratizéra
Pokud už jde do tuhého a váš domov je zasažen škůdci jako jsou štěnice, šváby, rus domácí, kolonie mravenců nebo červotoči, nezbývá než povolat odborníky. Deratizační firma se na hubení hmyzu specializuje a provádí nejčastěji postřikem. Profesionálové mají potřebné znalosti a prostředky k účinnému odstranění hmyzu.
Mucholapky a pastičky
Dalším způsobem likvidace jsou lepící pásky zavěšené po domě – známé jako mucholapky. Lze je buď zakoupit, nebo podomácku vyrobit z kartonových pásků potřených směsí cukru a sirupu. Pro likvidaci vos můžete použít umělohmotné pastičky, do nichž se nalije šťáva, pivo nebo přezrálé ovoce. Vyrobit pastičku lze i z pet lahve. Odříznete horní část, na dno nalijete návnadu, hrdlo otočíte dolů a přelepíte izolepou. I když nejsou esteticky přitažlivé, plní svůj účel.
Zabijácké lampy
Žárovky nebo lampy proti hmyzu jsou také účinným řešením. Používají se obvykle venku před vchodovými dveřmi nebo na terase. Hmyz přitahuje světlo a když přilétne na drátěnou konstrukci, je usmrcen elektrickým výbojem. Pokročilejší modely likvidují hmyz „vysušením“, což minimalizuje zápach a hluk. Lze je proto používat i ve vnitřních prostorách.
Udržování domova bez obtížného hmyzu není složité, pokud dodržujete základní pravidla prevence a čistoty. V případech větší invaze neváhejte využít služeb profesionálů. S těmito tipy můžete vytvořit pohodlný a bezpečný domov pro sebe i svou rodinu.