Horké léto si tentokrát dává na čas, ale po studeném začátku měsíce budou denní teploty stoupat až k hranici třicítky. Spolu s vlhkým vzduchem vanoucím od jihovýchodu to znamená sérií dusných dní. Počasí bude svádět k výletům do přírody nebo ke koupání, spousta lidí ale musí zůstávat přes den doma nebo v kancelářích, které dost často nejsou pro zvládání horkých dnů upravené. Vhodnou ochranou před přehříváním organismu je dostatek vody, svěží vzduch a úkryt před přímým sluncem.
Předpověď počasí hlásí pro nejbližší dny příchod vyšších teplot, které budou spolu se zataženou oblohou vytvářet dusno. „Od pátku 12. června očekáváme letní teploty přes 25 stupňů Celsia, někde i v intervalu od 25 do 29 stupňů. Do Česka bude proudit teplý a vlhký vzduch od jihovýchodu, takže očekáváme dusné dny. Naše pocitová teplota bude, kvůli vysoké relativní vlhkosti vzduchu, zvyšována až o 5 stupňů,“ říká meteoroložka Dagmar Honsová.
Jak zvládnout takové parno v uzavřeném prostoru?
V první řadě je potřeba správně větrat: otevřít okna dokořán hned ráno, kdy je ještě vzduch chladný, a pak je nechat až do večera zavřená. Jinak by místo osvěžujícího průvanu přišla horká vlna, která by místnost změnila doslova na rozpálenou troubu.
Ochlazení bez bolesti v krku
Pro rozehnání dusného vzduchu doma nebo v kanceláři není potřeba pořizovat drahou klimatizaci, kterou navíc ne každý dobře snáší. „Přenosné ventilátory umějí vytvořit dojem mírného vánku a zároveň z nich nikoho nezačne bolet v krku. Při výběru si je dobré rozmyslet, jestli se nám hodí spíše menší verze, kterou položíme na stůl, nebo stojanový ventilátor, který bude stát na podlaze. U všech ventilátorů by nás měla zajímat stabilita a také velikost oček v ochranné mřížce, aby si například zvědavé malé děti nemohly poranit prsty,“ popisuje Petr Wagner, ředitel e-shopu Astoreo.cz, který nabízí mimo jiné i různé typy ventilátorů, včetně mini verze s napájením přes USB konektor.
Teplota v Česku stoupla za 60 let o dva stupně
V posledních letech nejsou na území Česka žádnou výjimkou ani teploty nad třicet stupňů. V roce 2018 naměřily meteorologické stanice překročení této tropické hranice během léta dokonce v osmačtyřiceti dnech. Loni dosahovala průměrná teplota v létě výše 22,9 °C, což představuje nejvyšší hodnotu od roku 1775. Podle webu Fakta o klimatu, který dlouhodobě sleduje klimatické změny, se v Česku za posledních šedesát let zvýšila průměrná teplota o dva stupně, v letních měsících dokonce o dva a půl.
Nepustit teplo dovnitř
Vzhledem k dlouhodobému výhledu počasí je proto na místě přemýšlet, jak upravit interiér svého domu tak, aby v něm byly horké dny snesitelnější. Nejlepší ochranu před přehříváním a zároveň účinné zastínění před slunečními paprsky zařídí venkovní žaluzie. Jejich účinnost je oproti těm vnitřním násobně vyšší. „U vnitřních žaluzií vstupuje teplo přímo do místnosti a postupně ji ohřívá, i když jsou lamely zatažené. Naopak venkovní žaluzie dovedou teplo zadržet ještě před samotnými okny, odstíní tak až 94 procent tepelné energie a slunce do interiéru prakticky nepustí. Díky tomuto řešení tak není v drtivé většině domácnosti vůbec potřeba klimatizace, uživatel si naopak vystačí pouze se systémem pasivního chlazení,“ uvádí Petr Přichystal, marketingový ředitel firmy Lomax, která se zabývá stínící technikou.
Pro místnosti, kam se venkovní žaluzie nedají přimontovat, nezbývá než zkusit sáhnout po stínění na vnitřním rámu okna. Pestrá je například nabídka rolet. Prodávají se lehce průhledné, zatemňovací i v provedení s lesklou fólií, která odráží sluneční paprsky.
V horkých dnech je také potřeba se ochlazovat vnitřně. Nápoje by neměly být úplně ledové, protože tělo rychleji zpracovává vlažnou vodu, a navíc by ledové pití mohlo vést k bolesti v krku jako při nachlazení. „Je dobré mít celý den po ruce něco na pití, abychom na doplňování tekutin nezapomínali. Nejlepší variantou pro udržování pitného režimu je čistá voda bez bublin, do které si může každý nakrájet ovoce nebo zeleninu,“ dodává Wagner.