Můj dům, můj hrad, říká se. A něco na tom je, protože i malý domeček je naší pevností, bezpečným místem, rodinným sídlem. A je jedno, jak velký je. Pokud jste se právě stali majiteli novostavby nebo rekonstruujete starý dům po rodičích, určitě se vám bude hodit pár tipů, jak si svůj nový domov co nejsnadněji a zároveň dokonale zařídit.
Začněte „od podlahy“
Pomineme fázi projektu a bereme, že už máte hotový dům a pouštíte se do jeho zařizování. Určitě si udělejte čas a vše si prohlédněte naživo v showroomech. Zvlášť podlahy a obklady budou vypadat jinak na obrazovce počítače, jinak v reálu. Totéž platí i o dveřích nebo topných tělesech. Dnes můžete i z takového základu, jakým jsou dveře nebo topení, udělat klenot místnosti.
„Na trhu je řada designových kousků, které dodají interiéru šmrnc. Ne všude se ale hodí experimentovat nebo se pouštět do extravagance. Vždy záleží na typu stavby, jestli zařizujete moderní prosklený dům nebo třeba roubenku u lesa. A samozřejmě nezapomeňte ani na fakt, že nejvíce trpí podlahy v předsíni a kuchyni. Pokud máte malé děti, vyhněte se sklu. Skleněným dveřím, skříňkám apod. Nejsou bezpečné ani praktické na údržbu,“ říká Barbora Burešová z designového studia Mooden.
Úložné prostory
Než začnete se zařizováním, promyslete si a naplánujte, jaké úložné prostory musí v každé místnosti být. Řeč je hlavně o skříních a policích, které plní řadu funkcí. V předsíni můžou ukrývat kotel nebo botník, v ložnici oblečení a ložní prádlo, v obývacím pokoji knihy a v jídelně nádobí a kuchyňský textil. Nebo můžete využít podle prostoru vestavěné velké skříně od podlahy až ke stropu. Záleží na dispozicích daného domu. Ale pokud máte třeba velkou předsíň/halu, určitě si nechte vyrobit na míru. Vestavěné skříně jsou velmi praktické a když je doplníte velkým zrcadlem, můžou i opticky zvětšit a prosvětlit prostor.
Nevíte si rady? Svěřte se odborníkům
Zařizovat dům je trochu těžší než zařídit byt. Více místností, více prostoru… Pokud tápete, jak co nejlépe interiér zařídit, aby byl nadčasový, pohodlný a zároveň moderní, zkuste se poradit s odborníky. Většinou to probíhá následovně. Na první schůzce si společně popovídáte o vašich představách, životním stylu celé rodiny a finančních možnostech.
„Svěřit interiérovým designerům můžete jeden pokoj nebo i celý dům. Ve chvíli, kdy je vše odsouhlaseno, začne se pracovat na návrhu a vizualizaci interiéru. Díky dnešním 3D technologiím uvidíte vše jako v reálu a budete mít jasnou představu, jak by upravený interiér po realizaci vypadal. Investice do interiérového designu se určitě vyplatí, ať se už stěhujete do zbrusu nového domu nebo rekonstruujete starší nemovitost a toužíte po sladění starého s novým,“ doporučuje Barbora Burešová z Mooden.