Vytápění, vzduchotechnika a klimatizace představují zhruba 40 % energií spotřebovaných v kancelářských budovách. Náklady na tyto energie bývají často vysoké a v mnoha firmách dochází k jejich plýtvání. Existuje však několik tipů, které pomohou k efektivnímu řešení.
- Nechte si vypracovat energetický audit
Pokud chcete zjistit, jaké jsou vaše možnosti v úsporách za spotřebu energií, nechte si vypracovat energetický audit. Ten pomůže určit optimální opatření, která vám pomohou docílit maximálně efektivního řešení pro snížení energetické náročnosti, vynaložených finančních prostředků a dopadu těchto opatření na životní prostředí.
„Provedení profesionálního energetického auditu je klíčové pro optimalizaci spotřeby energie a nastavení opatření, která případnému plýtvání předchází. Výsledkem je komplexní studie, pomocí které zjistíte aktuální stav tepelně technických vlastností budov, účinnost energetických zdrojů, tepelné ztráty rozvodů nebo energetickou náročnost všech spotřebičů v rámci celého energetického hospodářství včetně osvětlení či výrobních technologií. Audit následně přinese doporučení v podobě modernějších řešení, většinou i s možnostmi využití alternativních zdrojů energií,“ popisuje Leoš Aldorf, generální ředitel společnosti SSI Energy.
- Nastavení energeticky efektivních postupů
Dodavatelé energií řeší obvykle během dne tzv. odběrové špičky, které probíhají v běžné pracovní době. To lze upravit změnou provozního režimu nebo času zahájení pracovní doby. Tento postup se dá využít například při provozování větších energetických zařízení, která mohou být spuštěna ve večerních, nočních či časných ranních hodinách, právě mimo tuto špičku.
- Eliminace „fantomové energie“
Fantomová energie je energie, kterou čerpají zařízení, která zůstávají zapojená, ale nepoužívají se. Pokud zařízení nepoužíváte, jednoduše je vypněte. Přes víkendy nebo svátky odpojte také všechny tiskárny, skenery, mikrovlnnou troubu, světla, klimatizace i automaty na kávu.
- Použití termostatů a regulace jednotlivých místností
Instalace programovatelného termostatu může ušetřit peníze a zvýšit efektivitu automatickým vypnutím topných a chladicích spotřebičů v době, kdy není nikdo na pracovišti. Programovatelné termostaty mohou ušetřit značné finanční částky. Současným trendem je dále regulace jednotlivých místností IRC (Individual Room Control), která zajišťuje optimální teplotní podmínky a komfort prostředí jednotlivých místností.
- Pravidelně měňte filtry ve vzduchotechnice
Někteří výrobci doporučují filtry měnit každý měsíc, zatímco jiní až každé tři měsíce. Klíčem je jejich pravidelná kontrola. Pokud vypadají filtry špinavě, bez ohledu na to, kolik měsíců jsou používané, vyměňte je. Znečištěný filtr snižuje proudění vzduchu a nutí systém k vyššímu výkonu, což vyžaduje více energie. Čisté filtry také chrání systémy tím, že zabraňují vnikání prachu a nečistot, což by mohlo ve výsledku vést k vysokým nákladům na údržbu.
- Mějte kontrolu nad svým vytápěním a chlazením
Pokud v zimě snížíte teplotu kanceláře o jeden stupeň a během léta nastavíte teplotu o jeden stupeň výše, můžete snížit spotřebu energie až o 10 %. „Ve většině kancelářských prostor je z naší zkušenosti prostor pro ušetření. Minimálně je zajímavou informací pro provozovatele, že pokud například posune zajišťovanou teplotu ve vnitřních prostorech o jeden stupeň směrem k venkovní teplotě, ušetří nezanedbatelných 10 % z celkových nákladů na vytápění a chlazení,“ říká Leoš Aldorf z SSI Energy.
- Nakupujte pouze energeticky šetrné kancelářské vybavení
Než si koupíte nebo pronajmete kancelářskou techniku, prověřte energetickou náročnost těchto zařízení. Energeticky šetrná zařízení bývají obvykle cenově dražší, nicméně počáteční investice se z dlouhodobého hlediska výrazně vyplatí.
- Používání funkce hibernace u počítačů a notebooků
Funkce hibernace umožňuje uložit stávající práci na počítači tak, jak je rozpracovaná a počítač zastavit s ještě nižší spotřebou, než kterou má takzvaná funkce uspání. V tomto režimu pak počítač či notebook neodebírá téměř žádnou energii a následující den je možné navázat zcela v místě, kde byla práce přerušena. Zajistěte, aby všichni zaměstnanci tyto funkce používali, a to vždy po pracovní době, před víkendy a svátky. Pokud se toto zejména velkým firmám s mnoha desítkami či stovkami spotřebičů podaří, úspory mohou být znatelné.
- Zamezte nadměrnému používání osvětlení
Jedná se o banální věc, ale prostory, které nejsou aktuálně využívané, jsou velmi často ponechávané s plným osvětlením, což je jedním z největších nešvarů na pracovištích. Vypínejte světla na chodbách, schodištích, v jídelně, na recepci, v zasedacích místnostech a ve všech prostorách, kde není v daný moment nutnost svítit. Pokuste se co nejvíce využít denní světlo. Efektivním řešením je inteligentní regulace osvětlení a nastavení energetického managementu v rámci centrálního řízení.
- Snížení plýtvání papírem
Tiskněte pouze v případě potřeby. Snížíte plýtvání papírem a podpoříte životní prostředí, ale také pomůžete snížit energii potřebnou pro provoz tiskárny, což zase sníží vaše náklady na energii
a prodlouží životnost tiskárny.
- Využití přirozeného slunečního světla
Pokud máte to štěstí, že máte kancelářské prostory s dostatkem přirozeného světla, využijte ho. Za slunečného dne pak nebudete muset vůbec zapínat osvětlení, protože vám světlo zajistí okna.
„Chytrým řešením jsou také světlovody, které dokáží přivézt světlo do místností bez oken či s horším přístupem denního světla, jako jsou recepce, chodby, suterénní prostory či další prostory bez oken. Světlovody sbírají denní světlo na střeše, fasádě, na chodníku či zelené střeše a následně jej vedou do interiéru speciálním vysoce reflexním tubusem,“ říká Jakub Brandalík ze společnosti Lightway.
- Zvažte instalaci solárních panelů
Solární energie je čistý a obnovitelný zdroj energie. Solární panely nejsou náročné na údržbu a pomohou vám snížit měsíční účet za elektřinu. I když se může zdát prvotní investice nákladná, opět se vám v dlouhodobém horizontu bohatě vyplatí.
- Využijte prostředí okolo vaší firmy
Pokud vám patří pozemky v okolí vašich kanceláří, máte skvělou příležitost k vytvoření úspory energie pomocí energeticky efektivní úpravy terénu. Strategické pěstování stromů za účelem blokování větru nebo vybudování zelených střech a fasád k zajištění stínu a bariéry před teplem v horkých letních dnech může pomoci snížit náklady na vytápění a chlazení.
„Důležitou funkcí je zlepšení tepelné izolace objektu. Díky vzduchovým mezerám a mikrobiálním pochodům v zemině může zelená střecha zlepšit tepelnou stabilitu prostoru až o 25 %. Dalším přínosem je i estetická funkce, zlepšuje kvalitu prostředí a umožňuje vznik zón pro relaxaci,“ říká Jiří Bonk ze stavební společnosti Wirtuuu.
- Zapojte zaměstnance
Inspirujte zaměstnance k tomu, aby byli ve svém každodenním pracovním životě energeticky odpovědní. Vzdělávejte je v oblasti úspory energií na pracovišti a vyzvěte je, aby sami přišli s vlastními inovativními nápady na snížení nákladů na energie. To vám umožní vytvořit energeticky efektivní pracovní kulturu ve vaší společnosti.
- Umožněte zaměstnancům pracovat z domova v alternativní dny
Dejte svým zaměstnancům možnost pracovat z domova. Zaměstnanci to uvítají jako benefit a vy díky nižšímu počtu osob na pracovišti snížíte náklady na osvětlení, chlazení či vytápění. Tento trend podporuje i současná opatření a situace týkající se covid-19.